6 technik k pozitivní mysli a energii

Zakladatel a praotec pozitivní psychologie, Martin Seligman, má celý život tendence k depresím a pocitu bezmocnosti. I ve svém vysokém věku tak musí praktikovat techniky, které mu pomůžou zpět k pocitu radosti, optimismu, naděje, pohody.

Já mám zase tendence vzdávat se předčasně. Když mi něco nejde nebo třeba, když muž nejeví dostatek zájmu, mám chuť s tím / s ním skončit. Tenhle vzorec si sebou nesu ještě z dětství, je to takové uražené malé dítě, které trucuje, které se rozhodlo, že se nebude “vnucovat”. Naučila jsem se to včas rozpoznat a polehku změnit. Umím si všímat pozitivních projevů zájmu a umím se nevzdávat. Je to osvěžující :)

Popíšu tu pár technik, které vedou k pozitivní mysli, energii a postojům.
 Sama je praktikuji a doporučuje je i Seligman a další psychologové a terapeuti.

1) Praktikování vděčnosti
Pocit vděčnosti je jedna z nejsilnějších energií, která přináší do našeho života radost a naplnění.  Pocit vděčnosti souvisí s přijetím, pokorou, budováním životního smyslu i tvorbou vlastního životního příběhu. Praktikuje se to tak, že si uděláš chvilku času a klidu a zvědomuješ si, za co všechno si vděčná. Ze začátku to může vypadat jen jako seznam věcí. Co je potřeba, aby se událo, je pocítit vděčnost. Takové teplo a radost a přijetí u srdce. Nestačí tedy jen vyjmenovat hmotné statky, je třeba vděčnost prožívat.

Pokud ti to nejde, nevzdávej se, praktikuj dál, buď k sobě vlídná a dej si čas. Jeden z mých ranních rituálů je přímo na vděčnost, pořídit si je můžeš tady. 

2) Psaní deníku. 
Je to velmi terapeutické. Kdykoliv během dne si udělej aspoň 10 minut času a piš. Cokoliv co ti přijde na mysl. Jak se cítíš, co se ti honí hlavou, co potřebuješ vyřešit. Na psaní deníku mám taky sérii 12 rituálů, najdeš je tady. Sdílím v nich důležité otázky, které si můžeš zodpovědět.

3) Večerní rituál. 
Když zalezu večer do postele, posílám svou pozornost do těla (pryč z hlavy). Začnu tím, že si uvědomuji peřinu na těle. Je chladná nebo teplá? Je měkká a příjemná. Voní. Polštář mě také příjemně objímá kolem hlavy. Zaposlouchám se do zvuků z otevřeného okna (štěká pes, letí letadlo, kvákají žáby…). Někdy si přidám esenciální olej, kápnu ho na polštář. Obracím zrak dovnitř, jak mi je? Čeho si všímám uvnitř? Tomuhle stavu se říká “být tady a teď”, tedy vnímat tělo skrze smysly.

Potom si připomenu tři události dne, kdy jsem měla radost nebo si to nějak užila. Je to krásný pocit. Někdy mi chvilku trvá, než si vůbec vzpomenu co se událo. Vždycky ale najdu něco příjemného, třeba i “hloupé” kafe, co jsem si vypila venku na zahradě.

4) Identifikuj a odděl od sebe svého vnitřního kritika. 
Je to ten hlas uvnitř, který není nikdy spokojený. Nejsi to ty. Dej mu jméno, podobu, hlas a odděl ho od sebe. Někdo používá techniku Donalda Ducka (dejte kritikovi jeho hlas). Může tě to třeba rozesmát a především si uvědomíš, že to nejsi ty a nemusíš ho poslouchat. Druhou technikou práce s vnitřním kritikem je představit si nejhorší možný katastrofický scénář. Zároveň si připomínat, že to je jen myšlenka, že to není skutečnost. Pak si představit nejlepší možný scénář situace… a pak něco někde mezi. Nějaký scénář, kterému lze uvěřit.

5) Praktikuj všímavost laskavosti. 
Všímej si projevů laskavosti kolem sebe. Udělej něco laskavého ty. Možná někdo někomu uvolnil místo v tramvaji, hezky se usmál u kasy v prodejně nebo dal zadarmo parkovací lístek, když už ho nepotřeboval. Projevy laskavosti v tobě probudí radost, naději, lásku.

6) Nástěnka snů. Vision board.
O tom jsi jistě slyšela a pravděpodobně ji máš i doma. Já ti dám upgragovaný návod. Vyvěš si obrázky věcí, které chceš ve svém životě mít, dělat, umět. Třeba vysněný dům, muže po tvém boku, ježdění na kole, koupání v moři, cestování… a na nástěnku přidej slova, která popíšou pocity, které chceš v životě zažívat. Protože hmotu vytváříme energií a energii vytváříme pocity.

Prožívej pocity, které chceš v životě žít a to, po čem toužíš, se ti zmaterializuje. Na mé nástěnce jsou slova jako svoboda, zdraví, štěstí, úspěch, moudro, inspirace, vlídnost, dobrodružství, zábava… Ty si je napiš v podobě emocí a pocitů (šťastná, zdravá, sebevědomá, milovaná…).

Potřebuješ s návyky pomoct? Tady je odkaz na zmiňované na rituály, které ti pomohou >> a tady je odkaz na online sezení se mnou >>

Jsme to co děláme, ne to, co říkáme, že uděláme.

Happy days

Petra

Petra Slade
Osobní koučka, průvodkyně žen na cestě za krásným a zdravým vztahem.
Comments