Zaprvé
Je důležité si uvědomit, co zdravý vztah je a co obnáší. Naučili jsme se totiž o lásce a vztazích pěkné hlouposti a jdeme do nich se spoustou mýtů a neužitečných přesvědčení.
Kdy jsi si naposledy sedla a sepsala, co je zdravý vztah s mužem? Jak se v něm cítíš a jak v něm funguješ? Jaké jsou hranice, co je přípustné a co už není? Nejen od sebe, ale taky od muže.
Mýty
Jeden z mýtu je, že musíme mít s partnerem stejné koníčky a záliby. Nemusíme. Stačí, když najdeme jednu dvě aktivity, ve kterých nám je spolu dobře. Úplně klidně s ním můžeš jet na jeho závod Sparťana, fandit mu a podporovat ho… a když on závodí, ty si sedni do kavárny nebo do restaurace a třeba si čti.
Já třeba chodím občas na partnerovo trénink fotbalu a zatím co on hraje, projdu se se psy po louce nebo si sednu u koupaliště a rozjímám. Zajímám se a podporuji jeho aktivity, zatímco dělám něco příjemného pro sebe. Stejně tak jsem ráda, když se mnou jede na školící víkend a udělá si tam svůj program.
Dalším mýtem je třeba to, že si musíte říkat vše a nemít před sebou tajnosti. Není to tak.
Nebo to, že láska hory přenáší a že pro partnera musím vše obětovat. Nebo víra, že láska a zamilovanost je to samé a že když není bláznivě zamilovaný, už mě nemiluje.
Nebo představa, že když vás partner miluje, tak že vše spolu zvládnete, a že když to nezvládáte, tak že vás nemiluje. Dalším mýtem je třeba to, že si myslíme, že existuje jen jeden “ten pravý”, “ten osudový”. Mýtus, že žárlivost je znak lásky. Není. Žárlí ten, kdo je velmi nejistý sám sebou.
A taky můžete zvážit to, že monogamie nám není úplně přirozená a proto je tolik paralelních vztahů (nevěry). Na tohle téma je článek Jak zvládat paralelní vztahy.
Zadruhé
Drž si ve vztahu svoji identitu. Tím, že vstoupíš do vztahu, nestáváte se jedním. Nesrostete k sobě jako siamská dvojčata. Měj stále svoje sny, názory, přátele, koníčky, čas pro sebe. Vstoupením do vztahu nepřebíráš roli jeho pečovatelky nebo učitelky, matky nebo dítěte. Jste partneři, on je schopný a zodpovědný za svůj život, ty za to své. Spolu pracujete na třetí entitě, na vašem vztahu. Je to jako třetí osoba, která žije s vámi. Já vím, že když se zamiluješ, chceš veškerý čas trávit s ním. Je to přirozené. Hlídej si a ptej se sama sebe: dělám to z lásky nebo ze strachu (že chci s ním být non-stop)?
Zatřetí
Přijmi svoje chyby, stejně jako svoje přednosti. Když si odpustíš za to co nejsi, neumíš, nemáš, nevíš, i za to co se stalo nebo nestalo v minulosti… přijmeš se s větší vlídností a láskou. Když si dovolíš udělat chybu, poučit se z ní a odpustit si za ní, máš téměř nadpřirozenou schopnost přijmout partnera a jeho chyby a nedostatky. Funguje to jako zázrak. Jeden z mých ranních rituálů vás provede provede vizualizací/praktickým cvičení k odpuštění (podívej se jaká další témata rituály zpracovávají).
Za čtvrté
To, co tě irituje na partnerovi nebo na druhých je skvělá příležitost sebereflexe. Je to takové zrcadlo sebepoznání. Otoč tu věc proti sobě a zeptej se. Kde jsem/dělám něco podobného? Například mě dřív (a občas ještě teď) hrozně iritovalo to, jak je můj partner pomalý. Trvá mu věčnost než se ráno oblékne a připraví na procházku se psy. Kde (v čem) jsem pomalá já? Odpovědí jsem našla spousty, například někdy něco pochopit, udělat, rozhodnout, vytvořit. A když dovolím trpělivost a čas sobě, můžu ji dát i partnerovi. Rozhodně je to lepší než ho pořád popohánět, nakrknu tím spolehlivě jeho i sebe. Nikdo nechce být pořád kritizován, že?
Za páté
Dobrá komunice je důležitá, není ale vše. V komunikaci se drž toho, abys 1) popisovala fakta (to, co můžeš doložit), abys 2) vyjádřila jak se cítíš a jaké to (událost, chování, slova) má na tebe dopad, abys 3) vyjádřila své potřeby a 4) formulovala svůj požadavek. Tady je odkaz na malý komunikační tahák, který si můžeš vytisknout a dát někam na oči.
Ve zdravém vztahu jsou důležité další věci, třeba vytvářet si společné rituály. Dohodněte se, jak budete usínat a vstávat, jak budete trávit narozeniny nebo vánoce. Jak se budete bavit o důležitých věcech, jak se budete vítat či loučit. Jsou to takové malé rituálky, které utužují váš vztah. Můžete se třeba pohádat a přesto před odchodem do práce rozloučit tak, jak jste si dohodli.
Co je možná důležitější, je to, jak projevujeme uznání a radost při pozitivních událostech, než to jak řešíme spory. Chvála a kritika ve vztahu by mohla být 5:1. Tedy pět pochval, jedna kritika. To ti tu kritiku pak i odpustí.
Jistě je spousta dalších důležitých věcí, tyhle mi dnes přišly na mysl. Další fajn článek je třeba 5 fází vztahu, udělej si kávu a přečti si ho.
S pozdravem
Petra
Osobní konzultace si domluvíte tady >>
Kávu mi můžete koupit tady >>