Sociální sítě – dobrý sluha, ale zlý pán

Lidé průměrně stráví na Facebooku 19,7 hodin měsíčně.

  • Přes 4,74 miliard lidí používá sociální sítě (tj. více než polovina lidí na světě, včetně nemluvňat)
  • Sociální sítě používá 75 % lidí starších 13 let.
  • 93 % uživatelů internetu je na sociálních sítích.
  • Lidé využívají sociální sítě, aby byli v kontaktu se svými přáteli a rodinou, aby vyplnili svůj volný čas nebo zjistili, co je nového.
  • Za reklamy na sociálních sítí by se mělo v roce 2023 utratit více než 268 miliard dolarů.
  • Lidé stráví průměrně téměř 2,5 hodiny denně na sociálních sítích.
  • Sociální sítě používají nejméně muži ve věku 55 – 64 let.
  • Nejvíce času na sociálních sítích stráví ženy ve věku 16 – 24 let, a to více než 3 hodiny denně.
    – zdroj: sitevhrsti.cz

Já se na Facebook přihlásila v roce 2007 a hojně ho využívám pro soukromé i pracovní účely. Spojení s kamarády, rodinou, spolužáky, kolegy… ale také k inspiraci a motivaci lidí. Udělat změnu, zavést zdravý návyk, osobnostně růst, tvořit lepší vztahy, lépe spravovat svoje peníze, bohatnout, najít smysluplnější práci, být spokojená a šťastná.

Tři roky jsem tvořila online kurzy a obsah pro single ženy, takže mi byl Facebook dobrým sluhou. Všechny klientky přišly přes placenou reklamu, obyčejný příspěvěk, hodnotný obsah ve skupině nebo na doporučení od někoho jiného. Nicméně, potřeba říct, že to byly hodiny a hodiny v online světě, a že to nebylo vůbec jednoduché a snadné. O tom si povíme někdy jindy, co ten online byznys všechno obnáší a že to není pro každého.

Vystavování osobních fotek mi možná dává pocit hodnoty, zájmu, obdivu, radost, často ale také pocit frustrace, závisti, lítosti, smutku… To záleží, co tam na mě zrovna vyskočí! A proto jsem se rozhodla, že budu Facebook (a další sítě) užívat vědoměji. Možná to máte také tak? Pro co si na ty sítě skutečně chodíte?

Tristan Harris, americký technologický etik a výkonný ředitel a spoluzakladatel Centra pro humánní technologie, říká: Sociální sítě jsou prvním lidským nástrojem, resp. službou, která si osedlala uživatele, ne uživatel ji. Je to první “kolo”, které “rajtuje” na jezdci. Technologie a sociální sítě mají silně negativní vliv na naše vztahy. A nejen ty intimní.

Honza Vojtko (psychoterapeut) ve své knize Vztahy a pasti píše: Pokud chcete budovat intimní vztah, potřebujete se mu věnovat, plnou pozorností. Abyste v něm žili, všímali si různých projevů, signálů a potřeb svého vztahu, nemůžete být na telefonu. Také zmiňuje fenomén “zadních vrátek”, kdy si lidé, kteří jsou ve vztahu, udržují na sítích intimní či sexuální online vztah, kdyby ten reálný náhodou nevyšel. Taková pojistka… a v tom je ta past…

Algoritmy sociálních sítí mají tři cíle:

  • chtějí nám něco prodat
  • chtějí, abychom se co nejčastěji vraceli
  • chtějí, abychom tam co nejdéle zůstali

Dělají to tak, že nám neustále nabízejí obsah, který v nás spouští hormonální odezvu (především dopaminu). Dopamin je spojován s pocitem odměny, motivací a pocitem štěstí. Nedostatek dopaminu může vést k depresi a úzkosti. Vědci dokázali souvislost mezi dopaminem a vytvářením závislosti na sociálních sítích.

Další pastí je, že na sítích sledujeme nádherné, skvěle vypadající páry, čteme příspěvky o tom, jak se měli s miláčkem skvěle na večeři a pak se váleli v pelíšku, a my to doma takhle nemáme… a v hlavně a v těle se nám spustí pocity zklamání a frustrace. Buď z toho, že já tohle nezažívám nebo neumím, nebo že takový můj parnter/ka není. I když víme, že je to podvod (někdy ano, někdy ne), je nám smutno a cítíme úzkost…, píše Vojtko.

Objevují se i studie, že lidé, kteří “nadmíru” sdílejí svůj život na sociálních sítích, jsou ve svých reálných vztazích daleko méně spokojení. Čím více postují pozitivní, nádherné a úžasné zprávy ze svého romantického vztahu na sociální sítě, tím odlišnější je realita pro jejich prožívání, subjektivní pocity, hodnocení jejich vztahu.

Přestože sociální sítě mají podporovat spojení, četné studie provázaly používání sociálních sítí s pocity osamělosti, poruchami nálady a nízkým sebevědomím.

Nejedná se jen o intimní vztahy. Můžete se srovnávat s druhými i v oblasti byznysu, výkonu, výsledků, sportu, vizáže, mateřství, zdraví, … může se vám zdát, že nejste tak dobří jak ostatní… a už jste v pasti honby za výsledky nebo depresí.

Delší dobu cítím, že mi čas strávený na sociálních sítích nevyhovuje, že to na mě nějak negativně působí. Možná i proto jsem se rozhodla v online kurzech pro single ženy nepokračovat. Zdálo se mi, že žiju více ve virtuálním světě než v tom reálném. A tak se vracím k osobním konzultacím a setkáním, i když stále občas koučuji přes video-hovor. Na dovolené v Egyptě jsme s partnerem telefony zamkli do sejfu v pokoji a užívali si svobody, kterou to přineslo. Dokonce se nám zdálo, že jsou dny delší a čas běží pomaleji. Měli jsme možnost si víc povídat, plánovat, všímat si, být spolu.

Po návratu domů jsem Facebook z mobilu vymazala a chodím na něj jen cíleně. Napsat příspěvek, nabídnout službu, informovat o novinkách. Třeba o té, že se vedle vztahů věnuji také penězům. Pomáhám svým klientům podívat se na své peníze z nadhledu, lépe spořit, méně utrácet, najít priority, stanovit si cíl, zhodnocovat svoje peníze a vůbec mít se finančně lépe. Třeba i spočítat, jestli by mohli jít do předčasného důchodu a žít ze svých investic. Podívejte se na můj profil, pokud si taky nevymažete Facebook, tam se dozvíte jak nad penězi nově smýšlím já a jak si plánuji budoucnost a ještě větší hojnost či bohatství.

Ať vám sítě slouží jako dobrý sluha!

Petra Slade
Koučka, mentorka, studnice nápadů
Vztahy | Práce | Peníze

Petra Slade
Osobní koučka, průvodkyně žen na cestě za krásným a zdravým vztahem.
Comments